fbpx
Në kujtim dhe respekt të jetës dhe vepres të të ndjerit Ali Lajqi

Në kujtim dhe respekt të jetës dhe vepres të të ndjerit Ali Lajqi

Mesazh respekti dhe kujtimi i prof.dr. Armand Krasniqit – rektor i Universitetit “Haxhi Zeka” me rastin e vdekjes se z. Ali Lajqi

I pikëlluar në emrin e komunitetit të studentëve dhe personelit (akademik dhe administrativ), të UHZ-së. Me zemër të rënduar shprehim dhembjen e thellë për ndarjen nga jeta të z. Ali Lajçit, i cili ishte, do mbetet përjetë një ndër figurat kryesore të demonstratave studentore të vitit 1981, një i burgosur i ndërgjegjes politike, një veprimtar i palodhur i çështjes kombëtare dhe ish-kryetari i parë i qytetit të Pejës pas luftes së vitit 1999.

Z. Lajçi ishte një shembull i jashtëzakonshëm i guximit, dedikimit dhe sakrificës për ideale të larta shoqërore dhe kombëtare. Përkushtimi i tij i palëkundur për liri dhe drejtësi do të mbetet frymëzim i amshuar për brezat e ardhshëm. Në këto momente të vështira, ne i përkulemi vepres e kujtimit të tij dhe dëshmojmë respektin tonë më të thellë për kontributin e papërsëritshëm që ai ka lënë pas.

Le të qëndrojmë së bashku në kujtimin e një figure që përbën një shembull për çdo veprimtar kombëtar dhe një kambanë lirie që vazhdon të jehojë në zemrat dhe mendjet e të rinjve tanë.

Ndajmë dhimbjen me familjen, miqtë dhe të gjithë ata që e njohën dhe e deshtën

Me respekt dhe mirënjohje

Prof.dr. Armand Krasniqi

Rektor i Universitetit

Translate »